Το 7ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έχει αυτοτελή διοικητική δομή και εξυπηρετεί τα εργαστηριακά μαθήματα των:

1ου ΕΠΑ.Λ. Ζωγράφου και ΔΙΕΚ Ζωγράφου

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Από 07-11-2023

Τα νέα μας!

Ημερίδα για Ασφαλή οδήγηση

Στο σχολείο μας τα τελευταία χρόνια, σε ημερίδες που οργανώνονται από τους Μηχανολόγους, προσκαλούνται ειδικοί στην οδήγηση (εκπαιδευτές, οδηγοί αγώνων κ.ά.)  και ενημερώνουν τους μαθητές μας της Γ' τάξης του 1ου ΕΠΑΛ Ζωγράφου και του ΔΙΕΚ Ζωγράφου, σε θέματα ασφαλούς οδήγησης και ειδικά για:

• την αξία των ορίων ταχύτητας και για ποιό λόγο πρέπει να τηρούνται

• τη χρησιμότητα των ζωνών ασφάλειας και των κρανών

• την οδήγηση κάτω από την επήρεια οινοπεύματος

• τη χρήση ειδικού εξοπλισμού για χρήση κινητού κατά τη διάρκεια οδήγησης

• τα σήματα της τροχαίας και η οδήγηση κάτω από κανόνες

• τη χρήση νέων τεχνολογιών στην οδήγηση

• την οικονομική οδήγηση και το περιβάλλον

Οι μαθητές με την αρωγή των εκπαιδευτικών ανέλαβαν να βρουν και να αξιολογήσουν στοιχεία από ατυχήματα και κυρίως για τις αιτίες που τα προκαλούν. Στο εργαστήριο Οχημάτων έγιναν συζητήσεις, προβλήθηκαν videos από προηγούμενες αντίστοιχες εργασίες. Έγινε αναφορά στο θέμα: Αλκοόλ και οδήγηση – χρήση αλκοολόμετρου

Δημιουργήθηκαν  ομάδες μαθητών, οι οποίες  συλλέξανε υλικό, ήρθανε σε επαφή με φορείς όπως,  Σχολές Οδηγών, Αττική Οδός και τον Παραολυμπιονίκη κολύμβησης  Γιάννη Κωστάκη.

Συγκεντρώθηκε   το υλικό, εκδόθηκε ο οδηγός  κυκλοφοριακής αγωγής, σχεδιάστηκαν  οι αφίσες και προετοιμάστηκε η τελική εκδήλωση. Αυτή έγινε στις 12/5/2022 στο ΕΠΑΛ και στις 18/5//2022 στο ΔΙΕΚ Ζωγράφου με καλεσμένους τους προαναφερθέντες. Η συμμετοχή μαθητών, σπουδαστών  και εκπαιδευτικών ήταν πολλή μεγάλη και το   ενδιαφέρον μεγαλύτερο. Στην εκδήλωση προβλήθηκαν βίντεο, έγιναν συζητήσεις και μοιράστηκε υλικό (μπρελόκ λαιμού, αλκοολόμετρα). Επίσης διανεμήθηκε υλικό  προσφορά της Αττικής Οδού (βιβλίο ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας, φωσφορούχο γιλέκο και τσάντα ασφαλείας) και έγινε χρήση των γυαλιών προσομοίωσης μέθης.

Υπεύθυνοι  καθηγητές: Μάριος Αντωνελάκης, Κυριακή Γιουρούκα και Ασπασία Καραγιαννοπούλου.