Το 7ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έχει αυτοτελή διοικητική δομή και εξυπηρετεί τα εργαστηριακά μαθήματα των:

1ου ΕΠΑ.Λ. Ζωγράφου και ΔΙΕΚ Ζωγράφου

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Από 07-11-2023

Τα νέα μας!

Ενημέρωση των εκπαιδευτικών στην παροχή Πρώτων Βοηθειών στο χώρο του σχολείου μας

Η παροχή πρώτων βοηθειών σε κάποιο μέλος της σχολικής κοινότητας, μπορεί να αφορά την άμεση βοήθεια σε τραυματισμό ή αντιμετώπιση ξαφνικών παθολογικών καταστάσεων, μέχρι να υπάρξει βοήθεια από τους ειδικούς.

Βάσει αυτών, προσδιορίζουμε τα θέματα των επιμορφωτικών σεμιναρίων, που οργανώνονται από την υπεύθυνη του Τομέα Υγείας - Πρόνοιας και Ευεξίας Σταυριανή Θεοδώρου και τις καθηγήτριες της ειδικότητας Νοσηλευτικής, Χριστίνα Γιαχουντή και Ειρήνη Γεωργίκου.

Την ενημέρωση στην παροχή Πρώτων Βοηθειών για το σχολικό έτος 2021-2022,  ανέλαβε ο πιστοποιημένος εκπαιδευτής του Ε.Ε.Σ. Άγγελος Γαζέτας και πραγματοποιήθηκε στο χώρο του εργαστηρίου Νοσηλευτικής, σε συνθήκες απόλυτης προσομοίωσης στα παρακάτω θέματα:

-Τραυματισμοί

-Καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)

-Λιποθυμικό επεισόδιο

-Απόφραξη αεραγωγού

-Κρίση πανικού

Η επιμορφωτική δράση εντάχθηκε στην αυτοαξιολόγη της σχολικής μονάδας στο Σχέδιο Δράσης:

"Ανέλιξη εκπαιδευτικών γνώσεων μέσω δράσεων και νέων τεχνολογιών"

Άξονας: "Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις"