Το 7ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έχει αυτοτελή διοικητική δομή και εξυπηρετεί τα εργαστηριακά μαθήματα των:

1ου ΕΠΑ.Λ. Ζωγράφου και ΔΙΕΚ Ζωγράφου

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Από 07-11-2023

Τα νέα μας!

Τεχνομάθεια ένα πρόγραμμα ενασχόλησης των μαθητών με τις νέες τεχνολογίες

Το Πρόγραμμα ΤΕΧΝΟΜΑΘΕΙΑ υλοποιήθηκε από το "Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας", χρηματοδοτήθηκε από το Γ΄ ΚΠΣ και την Πολιτεία, δια της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας και το ΕΠΑν.

Σκοπός του προγράμματος “ΤΕΧΝΟΜΑΘΕΙΑ ” ήταν να δώσει τη δυνατότητα σε σχολικές ομάδες, απ΄ όλη την Ελλάδα, να ασχοληθούν με τη μελέτη και την κατασκευή ενός τεχνολογικού αντικειμένου της επιλογής τους το οποίο να διακρίνεται για την πρωτοτυπία του, καθώς και για τη δυνατότητα εφαρμογής και πρακτικής αξιοποίησής του.

Οι μαθητικές ομάδες κλήθηκαν να επιλέξουν ένα θέμα από το χώρο της τεχνολογίας, των επιστημών και του τεχνολογικού πολιτισμού, να συντάξουν μελέτη και να κατασκευάσουν ένα σχετικό λειτουργικό μηχανισμό ή μια τρισδιάστατη κατασκευή.

Με την ενασχόληση αυτή των μαθητών επιδιώκεται η κατανόηση της εξέλιξης της τεχνολογίας και τη σχέσης της με τη βιομηχανία, τους τρόπους παραγωγής, την οικονομία, την κοινωνία και γενικότερα την καθημερινή ζωή και υποστηρίζεται από ομάδα επιστημόνων

Το σχολείο μας συμμετείχε με τα προγράμματα:

ΤΕΧΝΟΜΑΘΕΙΑ 2007-08

ΕΡΓΟ 23:         ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΝΤΕΛΩΝ  ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ