Το 7ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έχει αυτοτελή διοικητική δομή και εξυπηρετεί τα εργαστηριακά μαθήματα των:

1ου ΕΠΑ.Λ. Ζωγράφου και ΔΙΕΚ Ζωγράφου

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Από 07-11-2023

Τα νέα μας!

Διαδραστικός πίνακας

Διαδραστικός πίνακας και η χρήση του

Στο σχολείο είναι εγκατεστημένος ένας διαδραστικός πίνακας που διατέθηκε από το Υπουργείο Παιδείας μέσα από Ευρωπαικό πρόγραμμα χρηματοδότησης.

Η χρήση του, κυρίως στα μαθήματα γενικής παιδείας στην πλειοψηφία τους και στα θεωρητικά ειδικότητας, θεωρούμε ότι διευκολύνει το έργο του εκπαιδευτικού, μέσα από μαθησιακές διαδικασίες στην τάξη, όπως:

• ανταπόκριση στη διαφορετικότητα στη μάθηση (ακουστική, οπτική)
  • ανάπτυξη διαφορετικών εκφραστικών δυνατοτήτων
  • αφομοίωση σύνθετων εννοιών και σχημάτων
  • αλληλεπίδραση με ενεργό συμμετοχή των μαθητών

Η χρήση του, σύμφωνα με μελέτες, τονώνει το ενδιαφέρον των μαθητών με αποτέλεσμα οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, να επιδιώκουν να προσαρμόσουν τα μαθήματά τους στη νέα τεχνολογία είτε:

• με έτοιμες παρουσιάσεις που έχουν επεξεργαστεί
  • με παρουσιάσεις προς ανάπτυξη και τροποποίηση με τη συμμετοχή των μαθητών μας
  • με προβολή και αλληλεπίδραση σε video, εικόνες και βιβλία, με τη βοήθεια υπολογιστή και επεξεργασία επισημάνσεων και σημειώσεων για μελλοντική χρήση

Για την καλύτερη και πιο επωφελέστερη χρήση του πίνακα διοργανώθηκε από την καταρτισμένη εκπαιδευτικό κα. Κωνσταντίνα Πετροπούλου, παρουσίαση των δυνατοτήτων και των εργαλείων που διαθέτει και των χρήσεών του, σε πραγματικές συνθήκες μαθήματος, στο πλαίσιο της Δράσης:

«Ανέλιξη εκπαιδευτικών γνώσεων μέσω δράσεων και νέων τεχνολογιών»

Στο συλλογικό προγραμματισμό σχολικής μονάδας.