Το 7ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έχει αυτοτελή διοικητική δομή και εξυπηρετεί τα εργαστηριακά μαθήματα των:

1ου ΕΠΑ.Λ. Ζωγράφου και ΔΙΕΚ Ζωγράφου

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Από 07-11-2023

Τα νέα μας!

Βελτίωση του σχολικού κήπου- Εξωτερικό βάψιμο των μηχανολογικών εργαστηρίων

Για τη βελτίωση του σχολικού κήπου:

• Καταγράψαμε όλους τους χώρους που θα έπρεπε να κάνουμε παρεμβάσεις.
  • Πραγματοποιήσαμε καθαρισμό, αποψίλωση και βελτίωση παρτεριών.
  • Εντοπίσαμε τις πόρτες και τους  τοίχους που θα έπρεπε να βαφτούν.
  • Αγοράσαμε το απαραίτητο βοηθητικό εξοπλισμό (φτυάρια, πριόνια, κλαδευτήρια, χρώματα, σκαφάκια κλπ).
  • Καθαρίσαμε τους χώρους και όταν ο καιρός βοήθησε ασχοληθήκαμε με την βαφή της εξωτερικής όψης των εργαστηρίων (πόρτες, τοίχοι).
  • Τέλος αποκαταστήσαμε τη λειτουργία του ποτιστικού.

Η προθυμία και η συμμετοχή των μαθητών ήταν πέρα από κάθε πρόβλεψη. Η  δενδροφύτευση και το βάψιμο των εργαστηρίων διήρκεσε μια εβδομάδα.

Δεχτήκαμε με χαρά τη βοήθεια του Δημάρχου Ζωγράφου κ. Βασίλη Θώδα και μελών του Δημοτικού Συμβουλίου στη δενδροφύτευση σε συνεργασία με το 1ο ΕΠΑΛ Ζωγράφου.