Το 7ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έχει αυτοτελή διοικητική δομή και εξυπηρετεί τα εργαστηριακά μαθήματα των:

1ου ΕΠΑ.Λ. Ζωγράφου και ΔΙΕΚ Ζωγράφου

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Από 07-11-2023

Τα νέα μας!

To 7o ΕΚ στη Ρώμη με Erasmus+

Το σχολικό έτος 2023-2024 και συγκεκριμένα από τις 5 Φεβρουαρίου  έως τις 19 Φεβρουαρίου, ομάδα 16 μαθητών-μαθητριών με τη συνοδεία  εκπαιδευτικών, του τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας βρέθηκαν στην Ρώμη  για την υλοποίηση του προγράμματος Erasmus.

ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: 2023-1-EL01-KA122-VET-000147475

ΤΙΤΛΟΣ: Κατάρτιση μαθητών του τομέα υγείας - πρόνοιας για απόκτηση εξειδικευμένων γνώσεων και δεξιοτήτων στην παροχή πρώτων βοηθειών.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

Το προβλεπόμενο πρόγραμμα  κατάρτισης στοχεύει:

-Στην επιμόρφωση και εξοικείωση των μαθητών στο σύγχρονο περιβάλλον εργασίας.

-Στην ανάπτυξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων των συμμετεχόντων

-Στην διαμόρφωση ανεξάρτητων ισχυρών προσωπικοτήτων, που θα λάβουν τις κατάλληλες αποφάσεις που αφορούν το μέλλον τους.

Η προτεινόμενη κατάρτιση θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις στις επιστήμες και την τεχνολογία. Η εκπαίδευση στους σπουδαστές θα παρέχεται σε κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους του φορέα από εκπαιδευτές οι οποίοι διαθέτουν υψηλή κατάρτιση στην επείγουσα προνοσοκομειακή ιατρική, μεγάλη επαγγελματική εμπειρία και μεράκι για το αντικείμενο της εργασίας και της διδασκαλίας.

Παράλληλα θα παρακολουθήσουν πρακτική επίδειξη στο νοσοκομείο Sandro Pertini, σε εταιρία ιατρικών οργάνων ,και σε σταθμό πρώτων βοηθειών.

Η άμεση επαφή των σπουδαστών με τους εργαζόμενους του χώρου και τα μέσα με τα οποία παρέχεται η προνοσοκομειακή φροντίδα θα οδηγήσουν στην απόκτηση προσόντων και δεξιοτήτων που θα τους εντάξουν ευχερώς στην αγορά εργασίας.

Θα αποκτήσουν Ικανότητες να εφαρμόζουν τα επικαιροποιημένα πρωτοκόλλα για την προ-νοσοκομειακή αντιμετώπιση των παθολογικών καταστάσεων και του τραύματος σε ενήλικες, παιδιά, νεογνά και δεξιότητες στους χειρισμούς για τη βασική υποστήριξη της ζωής.